Zamiokulkas

511 Kč
Modifikátor variant cen
Cena se slevou
Prodejní cena 511 Kč
Cena bez DPH 422 Kč
Na skladě
Zamiokulkas. Zamioculcas zamiifolia.
Výška rostliny: 50-70cm.
Kontejner: 2L.
 Zpět na: Pokojové rostliny

Zamiokulkas

Zamiokulkas patří mezi nejméně náročné rostliny. Populární je už dlouhá léta. Pro jednoduchost pěstování se výborně hodí i do kanceláří, chodeb či obchodních domů. Snese i delší období sucha, umístění na tmavším místě či v průvanu. Dorůstá velkých rozměrů. Mladé rostlinky nám mohou dělat radost na poličkách a starší se hodí například do rohů místností na zem či do vysokých květináčů.

Zamioculcas je zelená rostlina s hrubými lesklými kožovitými listy, rostoucími střídavě na hrubších stoncích, které dorůstají délky 75 centimetrů, někdy i více. Namísto obyčejných kořenů najdeme hlízy, které slouží k zadržování vody a živin.

Zamioculcas je rostlina, která přežije téměř všude. Nejlepší je jej umístit na místo, kde svítí nepřímé sluneční světlo. Na tmavém místě přežije, ale poroste pomalu.

Rostlinku nedáváme na přímé sluneční paprsky, které by mohly spálit listy a také ne do úplné tmy, do místnosti bez oken, neboť to bude mít za následek blednutí listů a zastavení růstu.

Docela dobře zamioculcas snáší i průvan a překvapivě i blízkost radiátoru nebo klimatizace. Pokud je u radiátoru, musíme ho častěji zalévat a zvlhčovat vzduch. Od jara do podzimu ho můžeme letnit ve stínu nebo polostínu na balkoně či na zahradě.

Zamioculcas snese slabou zálivku. Frekvence zalévání záleží na podmínkách a našich zkušenostech. Někdo zalévá zamiokulkasy jednou za týden maličkým množstvím vody, někdo jednou za měsíc větším.

Každopádně musíme splnit určité zásady. Zamioculcas nikdy nesmí stát ve vodě, takže po polévání musíme vylít vodu, která odteče do podmisky nebo ozdobného květináče. Před každou zálivkou musí substrát úplně proschnout. Pozor si na to dáváme hlavně v zimě. Sucho snesou zamioculcasy spíše než přelití. Pokud si nejsme jisti ať polit, raději počkáme ještě pár dní.

Pokud zaléváme příliš mnoho, listy budou žluté a měkké a později budou měkké i stonky. Pokud zaléváme příliš málo, listy budou schnout a opadávat. Čím více světla máme, tím častěji musíme zalévat. Je to způsobeno tím, že na světlém místě roste rychleji a tak spotřebuje i více vody. Zamioculcas snese také vysokou vzdušnou vlhkost a proto jej můžete umístit i do koupelny s malým oknem.

Zamioculcas přesazujeme doslova, až když praská květináč, protože se rád tlačí. Nový plastový květináč použijeme pouze o malý kousek, 1 – 2 centimetry větší od předchozího. Měl by mít drenážní otvor na dně, aby mohla přebytečná voda odtékat. Na spodek je dobré vytvořit drenážní vrstvu, použít můžeme keramzit. K sázení doporučujeme kvalitní substrát na pokojové rostliny například Profík. No nic nezkazíme ani substrátem pro palmy, případně si můžeme namíchat vlastní směs ze substrátu na pokojové rostliny a substrátu na kaktusy a sukulenty, přimíchat můžeme i křemičitý písek nebo perlit. Vždy je vhodné přesazovat na jaře.

Zamioculcas hnojíme od jara do podzimu tekutým, krystalickým, tuhým nebo tyčinkovým hnojivem na pokojové rostliny podle návodu na obalu daného hnojiva. Nikdy však nepoužíváme několik hnojiv najednou.

Zamioculcas zamiifolia