Drmek jehněčí 50-60cm
Výška rostliny: 50-60cm.
Kontejner: 4L.
Drmek jehněčí 50-60cm
Drmek jehněčí je překvapivě docela rozsáhlý rod obsahující asi 250 druhů, ale díky jejich tropickému původu je pochopitelné, že o nich víme málo. Lidově se mu říkal mnišský pepř. Pochází z široké oblasti od Středomoří až do Střední Asie a velkým štěstím je fakt, že je dostatečně otužilý i pro pěstování u nás. Vedle jeho estetické hodnoty se patří zmínit i jeho léčivé účinky a považuje se za jedno z nejsilnějších léčiv na ženské potíže.
Jedná se o středně vysoký, vzdušný keř. Listy jsou opadavé, matně zelené až šedozelené, dlaněte dělené do 5 až 7 cípů. Při jemném dotyku nebo promnutí mezi prsty pouští vonnou silici, která dokáže navodit atmosféru jeho domoviny - Středomoří s jeho trhy s mnoha exotickým kořením. Květy jsou uspořádány v úzkých, vzpřímených latích. Mají světle fialovou barvu, připomínají květenství motýlích keřů a vykvétají od konce léta až do podzimu, někdy opakovaně. Svou až organizovanou vzpřímeností příjemně kontrastují s až ledabyle a uvolněně kladenými. Kromě impozantního kvetení zejména jeho úhledná stavba, která nabídne atraktivní olistění na elegantně vystavěném keři již od jara. Listy vitexu dodávají exotický charakter a protože jsou téměř vždy zdravé a bez nemocí, celá rostlina působí od jara až do opadu listů svěže a bezvadně. I přes množství listů keř stále působí lehce a nadýchaně, takže zjemní kompozice s tvrdolistými, stálezelenými rostlinami typickými pro středozemní zahrady.
Drmek jehněčí roste rychle a pokud jej pěstujete jako hustý keř, doporučujeme jej každoročně zjara po mrazech zmladit zpětným řezem (odstranit až 80% délky loňských větví). Nebo si můžete navodit atmosféru Středomoří jeho modelací do formy vícekmene s bohatou a kvetoucí korunou. K tomu potřebujete již starší rostlinu, kterou necháte růst do výšky, zvolíte si 3-5 silných větví, ze kterých budete pravidelně odstraňovat postranní větvičky av případě potřeby na jaře korunu jen lehce sestříháte do tvaru.
Vitex agnus castus Albus
Doporučujeme najít mu chráněné místo a pěstovat jen na plném slunci. Lépe bude prosperovat ve topné, například i sušší půdě než s kořeny v chladné a neustále vlhké zemi. Není náročný na typ půdy, pouze musí být dobře propustná. Hnojení nevyžaduje. Je mrazuvzdorný do cca -24°C ve dřevě a při nižších teplotách větve odmrzají k zemi a rostlina se chová jako dřevnatá trvalka, která na jaře raší ze spodních nepoškozených bází nebo z kořenů.