Smrk obecný 80-100cm
Výška rostliny: 80-100cm.
Smrk obecný 80-100cm
Smrk obyčejný, Picea abies byl v původní středoevropské krajině typickým druhem horských lesů. Až lidé přenesli smrky i do nížin a na pahorkatiny, protože nenáročný a přizpůsobivý strom vyhovoval lesníkům.
Domácí jehličnatá dřevina dorůstající výšky 25 metrů šířky 7 metrů. Je řazena do čeledi borové a rodu smrk. Tento jehličnan vyniká velkou variabilitou, za což vděčí svému velkému areálu rozšíření. Jeho domovem je střední a severní Evropa. V horách tvoří charakteristické rozlehlé klimaxové lesy. Tvoří horní hranici lesa. v Alpách ve výšce až 2000 m nm. Smrčiny se vyskytují nejen v extrémních horských či severských výškách, ale také tam, kde se vyskytuje vysoká hladina spodní vody, jako jsou například rašeliniště. Smrk je strom se šupinatou kůrou. Má úzkou jehlančitou korunu a mělký široký kořenový systém, proto často inklinuje k vývratům. Větve vyrůstají z kmene v přeslenech, jehlice na nich ve šroubovici. Samotné jehlice mají čtyřhranný průřez a průduchy na všech čtyřech stranách. Pupeny na větvičkách jsou kuželovité, úzké a bez pryskyřice. Mají přitisknuté šupiny. Samčí šištice mají purpurově červenou barvu a jsou až 2,5cm dlouhé. Samičí šištice vyrůstají na loňských větvičkách a postupně dozrají v převislou koblihu. Ty jsou dlouhé až 16cm, nerozpadavé, válcovité s tvrdými šupinami. Barva dozrálých koblih je vždy světle hnědá, ale mladé koblihy mají dvě barevné verze podle příslušných forem smrku.
Semena jsou tmavě hnědá s trojnásobně delším křídlem. Smrk se využívá kromě lesní hospodářské dřeviny i jako solitera do parkových úprav či zahrad, ale také do skupinových výsadeb. Světlé, relativně lehké smrkové dřevo se používá jako stavební materiál, palivo i pro výrobu nábytku a také jako surovina pro výrobu papíru.