Temnoplodec třešňolistý Viking 40-50cm
Výška rostliny: 40-50cm.
Květináč: 2L.
Temnoplodec třešňolistý Viking 40-50cm
Temnoplodec třešnolistý je křížencem temnoplodce černoplodé (Aronia melanocarpa) a temnoplodce jahodovolisté (Aronia arbutifolia). Lze ji však považovat spíše za zvláštní druh než za hybrid. Plody má tmavě-purpurové až černé a velké 7-10mm. Na keři nepřetrvají do zimy. Její odrůdy jako je Viking byly vyšlechtěny na velké plody vhodné pro přípravu džemů, marmelád, vína, syrupů, šťáv, pomazánek a čaje. Je samoopelivá, proto na tvorbu plodů stačí pouze jedna rostlina. Listy má na spodní straně mírně chloupkaté. Plody jsou velké, ploše kulaté, černé, lesklé malvice. Nejsou až tak aromatické jako u divoce žijících aronií ve volné přírodě.
Keře temnoplodce třešňolistých jsou však úrodnější a byly vyšlechtěny pro ruční sklizeň, proto dosahují výšky pouhých 1,5 až 2 metry. Jsou opadavé, bohatě rozvětvené, s lesklými tmavě zelenými, na podzim červenými listy. Začátkem léta tvoří bílé květy, ze kterých dozrávají černé plody. Velmi dobře odolávají chorobám, škůdcům, suchu i znečištění prostředí. Černé plody velikosti hrachu chutnají sladce-kyselo-hořko, podobně jako borůvky. Sklízíme je od poloviny srpna do října a používají se buď sušené nebo po odšťavení párou se pije jejich šťáva. Díky jejich vysokému obsahu antioxidantů - flavonoidů, kyseliny listové a vitamínů C a K se aronie v Polsku a v Rusku řadí mezi léčivé rostliny. Použije se ik zastavení průjmu.
Aronia prunifolia Viking
Temnoplodec jsou zároveň atraktivní okrasné keře do zahrad. V přírodě žijí v podrostu stromů a na okraji lesů, proto rostou dobře i ve výsadbě pod stromy. Ve Spojených státech se plody aronie pro svou barvu přidávají do ovocných šťáv a firmy propagují jejich antioxidační účinky. V Polsku se listy aronie suší pro přípravu bylinkového čaje. Temnoplodec se také používá k dochucení nebo jako barvivo do nápojů a jogurtů. Její antioxidační vlastnosti vyplývají z obsahu tmavě purpurového, téměř černého pigmentu sestávajícího z bohatého obsahu fenolických látek produkovaných rostlinou, zejména antokyanů.