Že zahrada nemusí být jen zelená, o tom vědí své všichni zkušenější zahrádkáři. Že zahrada nemusí být jen užitková, o tom ví každý nadšenec pro udržovaný trávník a pár okrasných keřů. Jenže jsme i tací, kteří vyznávají správnou kombinaci či rovnováhu užitkové a okrasné zahrady.
Rostlinou, či přesněji stromem, který by mohl být v takové filozofii zástupců obou typů současně, je okrasná švestka. Je přímo až neuvěřitelné, jak tento strom vypadá. Popírá zelenou klasiku a přitom zůstává plnohodnotným stromem, který kvete, rodí ovoce, opadává a na jaře opět olistí své větve. Při navrhování zahrad, ve kterých saháme i po barevných odlišnostech využíváme rostliny i se žlutým či červeným a hnědým olistěním. Když sáhneme po červených dřevinách, sledujeme také období takového zbarvení. U mnohých je totiž červená průvodním jevem jen v podzimních měsících.
Zbarvení okrasné švestky je od výrazné vínové červené nebo až tmavě červené barvy, zůstává od jara po podzim. Pouze pokud jarní období je to, během kterého můžete počítat s ještě jiným zbarvením. Pro množství drobných kvítků růžové barvy se totiž barva stromu po získání prvních lístků více zarůžoví. Růžové kvítky kvetou na přelomu dubna až května, podle oblasti a dlouhé zimy.
Čistě z estetických důvodů je možné pěstovat keřík švestky třešňoplodé jako součást okrasné zahrady podobně, jako sakury. Zatímco sakura plní roli jen okrasného stromu, švestka třešňoplodá už svým názvem napovídá, že potěší i úrodou. A ne malou. Nerodí třešně, ale jako zástupce rodu prunus rodí švestky. Jsou drobné, známe je jako mirabelky, jen netradičně je trháme z červeného stromu s krásnými červenými listy.
Úrodná a na živiny bohatá půda přinese stromu vyšší úrodu.