Malé odrody paprik, jako je třeba čili, se stanou ozdobou vašeho okna, třeba v kuchyni nebo obývacím pokoji. Přísady paprik lépe zakoření a budou odolnější, pokud je začnete otužovat, když teplota venku stoupne nad 10 °C. Na začátek postačí pár hodin v garáži, na balkóně nebo na jiném chráněném místě. Postupně délku venkovního pobytu prodlužujte, až přijde čas na výsadbu. Papriku na záhony nebo do květináčů na balkóně je lepší vysazovat z již předpěstovaných sazenic. Výsadbu sazenic provádíme přibližně v druhé polovině května do připravené půdy. Spon by měla být kolem 50 x 30 cm, maximálně 60 x 50 cm. Můžeme je vysadit i dříve, ale je třeba dávat pozor, aby následné jarní mrazy rostliny nepoškodily.
Paprika neutralizuje volné radikály, pomáhá při hubnutí, posiluje naše buňky, povzbuzuje trávicí a oběhovou soustavu, je vhodná i pro diabetiky, zpomaluje vznik vrásek, pomáhá při nachlazení, zpomaluje proces stárnutí, je velmi prospěšná pro lidi trpící dyspepsií (jinými slovy poruchou trávení), působí příznivě na svaly, vlasy a nehty, účinně podporuje náš zrak, podporuje náš metabolismus, pomáhá nám spalovat tuky, zpomaluje proces stárnutí, zmírňuje zánět žaludku, posiluje naši imunitní systém, chrání naši pokožku před slunečním zářením a poškozením, pomáhá při tvorbě červených krvinek.
Pro pěstování paprik budeme potřebovat kvalitní půdu. Půda by měla být bohatá na humus a živiny, můžeme do půdy občas přidat hnůj, superfosfát nebo síran draselný. Ideální je priesady přihnojovat dusíkem. Tento proces aplikujeme asi 14 dní před výsadbou.
Nesmíme zapomínat na pravidelné zavlažování a občasné překypření půdy. Rostliny bychom měli zalévat spíše v ranních hodinách, kdy je půda ještě chladnější. Teplota vody, kterou budeme rostlinu zalévat, by neměla být chladnější než o 5 °C oproti půdě.