Ekologickou alternativou k řezaným nebo umělým vánočním stromkům je stromek v květináči. Tento stromek může sloužit několik let a když už doroste, můžeme ho vysadit do zahrady.
Výběr: Pokud se rozhodnete pro živý vánoční stromeček, otevírá se vám široká paleta různých druhů jehličnanů. Existuje mnoho druhů smrků, jedlí, borovic a pro odvážnější i cypřišek a cedrů, které jsou vhodné pro naše klimatické podmínky a mohou posloužit jako živý vánoční stromek. Zejména pomalu rostoucí druhy jedlí a borovic vám mohou dlouhá léta zpříjemňovat Vánoce.
Péče: Vánoční stromek může být pěstován v květináči a po zbytek roku jej lze umístit vně na zahradu nebo na balkon. Tento cyklus můžete opakovat každý rok, nicméně mějte na paměti, že stromek v květináči vyžaduje větší péči než volně rostoucí dřeviny.
Jehličnany jsou jedny z nejodolnějších rostlin, nicméně preferují sluneční stanoviště, takže by měly být po celý rok umístěny na místě s dostatečným světlem. Dokonce i po přenesení do interiéru během svátků je vhodné je umístit na světlejší místo.
Většina jehličnanů nemá problém s extrémními teplotami, ať už je to teplo nebo zima. Rostliny a zvláště jehličnany nejsou příliš příznivě naladěny na teplotní šoky, proto při přechodu do interiéru je třeba je přibližně 2 týdny aklimatizovat na vyšší teploty umístěním do garáže nebo místnosti s nižší teplotou. Finální místo stromku by mělo být v chladnější části místnosti, mimo dosah topidel nebo jiných zdrojů tepla. Po svátcích jej opět přesuňte do garáže nebo jiné nevytápěné místnosti, aby si zvykl na teplotní změny, a poté jej umístěte na místo, kde bude zbytek roku.
Živé vánoční stromky v květináči mají menší kořenový systém, a proto musí být častěji zalévány než ty, které jsou volně vysazeny. To platí zejména v interiéru, kde vyšší teplota a suchý vzduch způsobují rychlou ztrátu vláhy. Během svátků proto zalévejte stromek každý druhý den. Na substrát v květináči můžete dát mulč, který zmenší množství odpařované vody z květináče.
Přesazování: Ideálním obdobím pro přesazování jehličnanů je jaro. Při přesazování vyjměte kořenový bal z původní nádoby, provětrejte kořeny na okrajích balu zahradními nůžkami a vložte stromek do většího květináče. Prázdný prostor vyplňte substrátem pro jehličnany, zatlačte a důkladně zalejte. Stromeček bude takto přesazen a může prosperovat několik dalších let. Jehličnany nepotřebují mnoho hnojiva, takže stačí jedno hnojení granulovaným hnojivem během jarního období.